Gdy dzieciaki się nudzą – wodne atrakcje na ciepłe dni

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (9 głosy)
Drukuj

Na dworze zrobiło się zdecydowanie cieplej. Nadchodzi lato. Dzieci coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Jak można im zorganizować zabawę w upalne dni, żeby ten czas był wypełniony atrakcjami i dobrym humorem?

 

W tym artykule zaprezentujemy wam kilka pomysłów, które pomogą zamienić nudne upalne dni w pełne emocji i atrakcji wydarzenia. Zapoznajcie się z przykładowymi wodnymi grami dla dzieci.

 

Dzieci zazwyczaj kochają spędzać czas w wodzie, zwłaszcza w letnie, upalne dni, kiedy możliwość ochłodzenia się w wodzie wydaje się szczególnie atrakcyjna. Najbardziej uprzywilejowani są rodzice, którzy posiadają basen na własnym podwórku, jednak jak wiadomo, nie każdego stać jest na taki luksus. Istnieje jednak wiele sportów wodnych dla dzieci, które nie wymagają obecności w basenie. Trzeba tylko użyć wyobraźni, np.:

 

Siatkówka przy użyciu balonów z wodą

 

Bardzo fajna i tania gra. Potrzebujemy kilku zwykłych balonów, które napełniamy wodą, aż do granic wytrzymałości, następnie taki balon zawiązujemy i układamy w jakimś naczyniu np. wiadrze. Przygotowujemy kilka takich „piłek”. Zasady gry zależą od ilości dzieci. Jeżeli pod twoją opieką znajduje się tylko dwójka, poproś dzieci, aby stanęły naprzeciwko siebie na odległość około pięciu kroków. Osoba, która zaczyna grę, rzuca balon do innej osoby, która jeżeli go złapie odsuwa się krok do tyłu. Każda odbita „wodna piłka” daje graczowi punkt. Gra trwa dopóki balon nie pęknie. Dziecko, któremu balon się popsuł traci punkt.

 

Jeżeli pod twoją opieką znajduje się więcej dzieci, możesz tę grę nieco zmodyfikować. Podziel podopiecznych na dwie grupy po cztery osoby. Każdej grupie daj ręcznik. Grupy będą starały złapać balon w ręcznik. Każde dziecko będzie trzymało jeden róg ręcznika. Zabawa w ten sposób będzie nieco urozmaicona i ciekawsza.

 

Wodne zawody

 

To kolejna gra zespołowa. Znów dzielisz dzieci na dwie drużyny. Każda z drużyn dysponuje kubeczkiem z otworami oraz dwoma wiaderkami: jedno jest puste, a drugie napełnione wodą. Organizujesz coś w rodzaju zawodów na czas. Maluchy startują dwójkami: każde z innej drużyny. Muszą nabrać wodę z wiaderka w dziurawy kubeczek z otworami i jak najszybciej dotrzeć do drugiego wiaderka, żeby jak najmniej wody wyciekło z kubka. Resztę uratowanej wody dziecko ma wlać do drugiego wiaderka i jak najszybciej wrócić do swojej drużyny. Wtedy startuje kolejny zawodnik. Wygrywa drużyna, której uda się przenieść największą ilość wody. Zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem wody to nie tylko sposób na ochłodzenie się, ale także aktywne spędzenie czasu wolnego. Pamiętajmy jednak o tym, by zadbać o bezpieczeństwo oraz zakończyć zabawę w odpowiednim momencie, by dzieci nie przeziębiły się.- mówi Sylwia Kościńska, pedagog Niania.pl.

 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

 

Planując wodne zabawy dla dzieci, należy oczywiście pamiętać o bezpieczeństwie maluchów. Zabawy muszą być przede wszystkim dostosowane do wieku dzieci. Trzeba również zadbać o przyjazny teren rozrywek, zwłaszcza jeżeli w pobliżu znajduje się jednak otwarty zbiornik wodny.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę również na odpowiednią temperaturę wody jakiej będziecie używali do zabawy, nie może być zbyt zimna, ponieważ dzieci mogłyby się zaziębić.

 

A może Wy znacie fajne zabawy na letnie dni? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (9 głosy)
Drukuj