Wrocławski rynek Niań – Raport

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (8 głosy)
Drukuj
Wrocławski rynek Niań – Raport

Przeciętnie niania we Wrocławiu ma nieco około 28 lat i zarabia 10,26 zł za godzinę. Pracuje najczęściej na Krzykach lub w Śródmieściu a jej dotychczasowe doświadczenie zawodowe jako opiekunki, to około 2 lata. Opieka nad dzieckiem zajmuje jej około 7 godzin dziennie. Podstawowymi obowiązkami niani są przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka.

Kim są osoby, które opiekują się naszymi dziećmi? W czyje ręce oddajemy najważniejsze istoty w naszym życiu? Jaka jest przeciętna niania we Wrocławiu, ile zarabia i jakie są jej główne obowiązki? Na te oraz inne pytania odpowiada raport przygotowany przez portal Niania.pl bazujący na grupie prawie 6700 profili niań i 4000 rodzin szukających Niani we Wrocławiu.

Równolegle do raportu rynku niań we Wrocławiu został przygotowany raport ogólnopolski bazujący na grupie ponad 98 000 profili opiekunek i 61 000 ofert pracy dla niań oraz raporty dla pozostałych czterech największych polskich miast.

Celem stworzenia tych dokumentów jest przybliżenie opinii publicznej, do tej pory słabo zbadanego rynku niań i opieki nad dziećmi oraz stworzenie profilu przeciętnej polskiej Niani w pięciu największych polskich miastach.

Kobieta z dużego miasta

Zawód opiekunki do dzieci jest jedną z najbardziej sfeminizowanych profesji. Spośród grupy 6634 opiekunek zarejestrowanych we Wrocławiu jedynie 81 osoby to mężczyźni, co stanowi jedynie 1,22 %.

Nianie opiekują się dziećmi głównie rodzin z klasy średniej o wysokich dochodach, mieszkających w dużych aglomeracjach.

Dlatego też ponad 64 % niań w Polsce mieszka i pracuje w 5 największych polskich miastach: Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław.

Jeżeli chodzi o Wrocław to najwięcej ofert pracy dla niań publikowanych jest przez mieszkańców dzielnicy Krzyki i Śródmieście.

Wiek niani – lepsza studentka czy emerytowana nauczycielka?

Zawodem Niani zajmują się przede wszystkim młode kobiety. Spośród 6634 niań we Wrocławiu 69% to osoby poniżej 25 roku życia. Dużą część tej grupy stanowią studentki, dla których praca niani, jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek niekolidujący z nauką.

Porównując do innych miast, procent niań poniżej 25 roku życia we Wrocławiu jest wyższy niż na przykład w Warszawie - 66% czy też Łodzi – 61%.

Następną grupę stanowią opiekunki w wieku między 25 a 40 rokiem życia, których jest 16%.

Osób powyżej 40 roku życia pracujących, jako niania jest tylko także około 15%.

Wśród nich można znaleźć wiele emerytowanych nauczycielek, pielęgniarek lub przedszkolanek , które z racji swojego doświadczenia chętnie opiekują się dziećmi. Uśredniając wyniki dotyczące wieku zawarte w raporcie okazuje się, iż przeciętna wrocławska niania ma 28 lat. Dla porównania w Warszawie średni wiek niani to 29 lat a w Łodzi 30 lat.

wykres - wiek niani - źródło - Niania.pl

Doświadczona opiekunka

Doświadczenie w opiece nad dziećmi jest jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przy wyborze niani. Charakter opieki i obowiązki różnią się istotnie w zależności od wieku dziecka.

„Dla rodziców bardzo ważne jest, aby znaleźć nianię, która opiekowała się dziećmi w konkretnym wieku. Jeżeli rodzice mają 6 miesięcznego maluszka to będą szukać niani, która ma akurat doświadczenie w opiece nad bardzo małymi dziećmi” - mówi Sylwia Kościńska, pedagog portalu Niania.pl

Z raportu wynika, że przeciętne doświadczenie niani we Wrocławiu w opiece nad dzieckiem to niecałe 2 lata.

Nianie najczęściej opiekowały się dziećmi w wieku 0-3 lat – ponad 54%. Podopiecznymi w wieku 3-6 lat opiekowało się ponad 27% niań a powyżej 6 roku życia prawie 19 %.

Z zamieszkaniem czy bez?

Przygotowany raport bardzo jasno pokazuje, że opcja zamieszkania niani wraz z rodziną jest zjawiskiem dość rzadkim. Ponad 95 % niań we Wrocławiu nie dopuszcza takiej możliwości. Co więcej spośród 3970 rodziców, których preferencje zostały ujęte w raporcie, prawie 96 % z nich również nie jest zainteresowanych mieszkaniem z Nianią pod jednym dachem.

„Wyniki raportu o preferencjach wspólnego mieszkania niani i rodziny pokazują, iż jest to mało popularne rozwiązanie. Okazuje się, iż telewizja a głównie serial „Niania” gdzie opiekunka mieszka wraz z dziećmi, którymi się zajmuje bynajmniej nie przedstawia standardowej polskiej rodziny:)” - mówi Marcin Kurek z portalu Niania.pl

Czas pracy

Potrzeby rodziny, co do usług Niani są różne. Niektórzy rodzice pracujący od rana do wieczora potrzebują Niani na pełny etat a nawet dłużej. Takich rodzin we Wrocławiu jest około 51 %.

Pozostali potrzebują opiekunki w niepełnym wymiarze godzin. Rodzin, które szukają opiekunki na pół etatu jest 26%, a dorywczo 23 %.

Po dokładnej analizie danych czasu pracy z raportu okazuje się, że przeciętnie niania pracuje 7 godzin dziennie.

wykres - Wymiar czasu pracy niani - źródło - Niania.pl

Opieka nad dzieckiem, czy także sprzątanie i gotowanie?

Głównym obowiązkiem każdej niani jest oczywiście opieka nad dzieckiem. Jest to dość szerokie pojęcie, na które składa się wiele czynności a przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, higienę oraz zdrowie dziecka. Pozostałymi czynnościami są także karmienie, zabawa, a nawet nauka.

Rodzice niekiedy wymagają od Niani dodatkowych czynności poza opieką, takich jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy.

Jednak z raportu wynika, że tylko nieco ponad 24 % niań we Wrocławiu zaznacza w swoich profilach, iż może podjąć się podobnych czynności.

Podsumowując należy stwierdzić, że nianie chcą być przede wszystkim opiekunkami i nie łączyć swoich obowiązków z pracami domowymi.

Ile zarabia niania we Wrocławiu?

Z pewnością każdy rodzic planujący zatrudnienie niani zastanawia się jak bardzo ten wydatek obciąży jego budżet domowy. Zarobki opiekunek różnią się wyraźnie w zależności od miejsca zamieszkania oraz kwalifikacji. Nianie z wykształceniem pedagogicznym i po kursach pierwszej pomocy często są gotowe pracować dopiero za stawkę wyższą niż 16 złotych za godzinę.

Natomiast młode, studiujące dziewczyny zadowolą się stawką nawet 5-6 zł za godzinę gdyż pracę niani /opiekunki można często łatwo połączyć z nauką.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć nianie w dużych miastach, a przede wszystkim w Warszawie ze względu na wyższe koszty życia. W stolicy nianie oczekują średnich zarobków na poziomie 15,17 zł za godzinę, natomiast rodzice średnio są w stanie zaoferować 11,52 zł. We Wrocławiu jest to odpowiednio 12,04 zł i 8,48 zł.

Zakładając, iż obie strony spotykają się ze swoimi oczekiwaniami w połowie drogi można założyć, że średnia pensja niani we Wrocławiu to około 10,26 zł, za godzinę.

Stawka ta jest niższa od średniej krajowej zarobków niani, która wynosi 11,35 zł za godzinę. Jest to także najniższa stawka spośród wszystkich pięciu największych miast biorących udział w raporcie.

Profil wrocławskiej niani.

Podsumowując raport można stwierdzić, że przeciętna niania we Wrocławiu to kobieta w wieku 28 lat pracująca najczęściej w dzielnicach Krzyki i Śródmieście. Jako opiekunka do dziecka pracuje już od około 2 lat i zajmowała się przed wszystkim małymi dziećmi do 3 roku życia. Nie mieszka z rodziną dziecka, którym się opiekuje i codziennie dojeżdża do pracy. Przede wszystkim zajmuje się opieką nad dzieckiem, ale jest też sporadycznie proszona przez rodziców o wykonanie drobnych obowiązków domowych. Niania we Wrocławiu pracuje średnio około 7 godzin dziennie przy stawce 10,26 zł za godzinę.

Oceń artykuł: +-
Ocena: Bardzo dobre (8 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Jolanta W.
01.02.2011 19:45
Janeczko,to zależy ile czasu już pracujesz.Miesiąc ,3 miesiące.
Ja też obecnie pracuję z 9 m maluchem.Uzgodniłam,że o podwyżce porozmawiamy za rok,jak mały
wejdzie w inny etap rozwoju.
Teraz ma śniadanie drzemka,drugie śniadanie spacer,obiad drzemka,podwieczorek o 16-tej i ja idę do domu,bo mama pracuje,na 7/8 etatu.
jeżeli jesteś w serdecznych układach z Mamą to porozmawiaj.

beata :) M.
01.02.2011 19:35

janina K.
Prawda z tą słomą. Opiekuję się już prawie rocznym bąblem , było bardzo ciężko pomału , wytrwale z uporem maniaka nauczyłam niektórych rzeczy maluszka, jedno jest pewne 7 zł/h to za mało . Tyle mam i nie mam czasu na odpoczynek dziecko wymaga stałej opieki nie potrafi się sam zabawić, może kiedyś. Upierałabym się co do wykształcenia ja mam średnie i co z tego ,że nie kierunkowe?serce dyktuje co mam robić z takim dzieckiem chyba go pokochałam -łobuza jednego a to jest nie dobrze, brakuje mi go w dni wolne, chociaż na co dzień daje mi kość. Jak się upomnieć o więcej- może ktoś ma pomysł?
Janina      

...o więcej pieniędzy czy czasu z małym?jeśli już prosić o podwyżkę to po roku pracy   i po prostu poprosić o nia, oczywiście odpowiednio argumentując,a to juz Ty sama powinnaś wiedzieć dlaczego chcesz podwyżkę      

Maria
01.02.2011 19:35

janina K.
chyba go pokochałam -łobuza jednego a to jest nie dobrze, brakuje mi go w dni wolne, chociaż na co dzień daje mi kość. Jak się upomnieć o więcej- może ktoś ma pomysł?
Janina      

Fakt za zdrowe to nie jest, ale jak tak koniecznie chcesz to możesz zaproponować nieodpłatnie spacer w sobotnie lub niedzielne popołudnie. Być może jeśli nie będzie im przeszkadzało że nawet w te wolne dni Cię widzą (każdy chce mieć trochę prywatności, no i rodzice też chcą pobyć ze swoimi dziećmi) to się zgodzą.

01.02.2011 19:27
Prawda z tą słomą. Opiekuję się już prawie rocznym bąblem , było bardzo ciężko pomału , wytrwale z uporem maniaka nauczyłam niektórych rzeczy maluszka, jedno jest pewne 7 zł/h to za mało . Tyle mam i nie mam czasu na odpoczynek dziecko wymaga stałej opieki nie potrafi się sam zabawić, może kiedyś. Upierałabym się co do wykształcenia ja mam średnie i co z tego ,że nie kierunkowe?serce dyktuje co mam robić z takim dzieckiem chyba go pokochałam -łobuza jednego a to jest nie dobrze, brakuje mi go w dni wolne, chociaż na co dzień daje mi kość. Jak się upomnieć o więcej- może ktoś ma pomysł?
Janina      

nel nel
23.11.2010 07:24
Alez z Ciebie pesymistka Jolu,no i sorry ale piszesz nie w temacie watku.