Kącik zabaw – dzieci w wieku 9-12 miesięcy

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (25 głosy)
Drukuj
Kącik zabaw – dzieci w wieku 9-12 miesięcy

Tworzymy kącik zabaw dla dzieci. Mamy nadzieję, że czytelnicy nam pomogą i razem stworzymy funkcjonalną bazę informacji o zabawach z dziećmi. Rozpoczynamy serię artykułów dotyczących pożytecznych i rozwijających zabaw z maluchami. Opiszemy interesujące gry dla dzieci z różnych przedziałów wiekowych. Ten tekst został poświęcony bardzo małym brzdącom w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Zabawa to naturalna metoda poznawania świata przez maluszka. Rozwijające gry tworzą również więź pomiędzy dzieckiem, a jego rodzicami bądź opiekunami. Bawiąc się z maluchem budujemy poczucie bezpieczeństwa i pozwalamy mu poznać samego siebie. Aby dobrać odpowiedni rodzaj zabawy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek i możliwości dziecka.

Rozwój dziecka od 9 miesiąca życia

Dziecko w wieku od 9 do 12 miesiąca życia zaczyna czworakować. Wypowiada pierwsze słowa. Maluch w tym wieku jest coraz bardziej zainteresowany zabawkami, poświęca uwagę krawędziom zabawek, zaczyna je obracać. Naśladuje dźwięki, interesuje się książeczkami i obrazkami.

Pożyteczne zabawy dla niemowlęcia?

„Dogoń mnie”

Sadzamy dziecko, na gładkiej powierzchni, sami usadawiamy się obok dziecka i zaczynamy iść na czworakach. Zachęcamy malucha do tego samego. Kiedy maluch postanowi się przyłączyć do zabawy możemy gonić dziecko, albo przed nim uciekać. Jeżeli maluszek postanowi nas gonić, dajemy się złapać i okazujemy z tego powodu dużo radości. Ta zabawa jest dziecku bardzo potrzebna, ponieważ przede wszystkim ćwiczy motorykę dziecka, poza tym wpływa na synchronizację ruchową.

„Mały rybak”

Bardzo prosta i przyjemna zabawa podczas kąpieli. Dzieci bardzo lubią pluskać się w wodzie, więc taka forma nauki będzie dla nich bardzo przyjemna. Do gry potrzebne są dwa wiaderka i kolorowe piłeczki. Sadzamy malucha w wanie, woda powinna sięgać mu do połowy brzuszka. Pokazujemy mu piłeczki, a następnie wrzucamy je do wody. Malec będzie starał się wyłowić kolorowe zabaweczki. Jeżeli mu się uda, wrzuca piłki do drugiego wiaderka. Gra ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz koncentrację.

„Poznaję swoje ciało”

Rodzic mówi wierszyk, w którym występują części ciała, jednocześnie wskazując na nie u maluszka. Najlepiej jest, kiedy wierszyk ma rym, ponieważ dzięki rymom dziecko łatwiej je zapamięta. Ta zabawa rozwija świadomość własnego ciała u dziecka.

Czytaj książeczki

Możesz pomóc dziecku rozwijać mowę. Czytaj mu książeczki, możesz przy tym naśladować różne dźwięki. Przerywaj często czytanie i pozwól dziecku spontanicznie, po swojemu skomentować treść bajki. Kiedy będziecie oglądać razem obrazki, wymawiaj wyraźnie nazwy przedmiotów, które się tam znajdują jednocześnie na nie wskazując.

Pacynki i śmieszne miny

Róbcie razem śmieszne miny np. możecie cmokać, mlaskać, nadymać policzki. Najlepiej jeżeli będziecie się bawić przed lustrem, wtedy dziecko będzie widziało ruchy języka, co ułatwi mu wyćwiczenie odpowiednich nawyków, które ułatwią mu mówienie. Zabawa pacynkami również pomaga dziecku w wypowiadaniu pierwszych słów.

Jeżeli znacie inne rozwijające zabawy dla dzieci w wieku od 9-12 miesiąca życia, piszcie. Miłej zabawy!

Oceń artykuł: +-
Ocena: Znakomite (25 głosy)
Drukuj

Najnowsze komentarze

Podyskutuj na forum »

Elżbieta Kosowska
18.07.2011 00:36

Nie byłam nianią takiego maluszka, ale moja wnusia(10 m.) lubi wyrzucac zabawki z np.fotelika.Przywiązałam je kolorowymi wstążeczkami i pokazałam,że można pociągnąc za wstążeczkę by zabawka była znów w rączce.Bardzo jej się to podoba.


17.04.2011 20:59

@Wiesiu L. -mówimy , "Bardzo fajna ,a nie "strasznie fajna"


Wiesława L.
12.07.2010 21:25
Siadam na przeciwko dziecka na kocyku na podłodze,pokazuję małe antrapy zwierzątek i naśladuję kolejno głosy wydawane kolejno przez kazde zwierzątko .Dziecko patrzy slucha a potem próbuje naśladować po mnie .Strasznie fajna i pouczająca zabawa.Daje dużo radości dziecku jak i niani. Pozdrawiam.Wiesława L .

Ania Kuźniar
23.06.2010 10:35
Przeciąganie się ręcznikiem lub cienkim małym kocykiem.
Siadamy na podłodze, dajemy dziecku jeden koniec, my trzymamy drugi.
Pokazujemy i tłumaczymy Bobasowi co należy zrobić no i przystępujemy do zabawy. Dajmy Maluchowi odrobinę forów i jak pociągnie w swoją stronę to się pochylmy i powiedzmy "udało się! ależ jesteś silny/silna! przewróciłeś-aś mamę/tatę" można też pochwalić Szkraba mówiąc po prostu "super! świetnie" itp.
Dziecko się cieszy, że jest takie "duże" i potrafi przeciągnąć mamę czy tatę, a zabawa wzmacnia mięśnie ramion.

Jolanta W.
05.06.2010 08:02
Roczne dziecko wszystko sprawdza \"buzią\" galaretkę gotujemy z małą ilością wody.
Po stężeniu kroimy w długie paski.Dziecko sadzamy w foteliku i kładziemy ruszające się galaretki,dla takich maluchów to fascynacja i nowe doświadczenie.
Pozdrawiam niania