Dziecko w szpitalu a umowa

Forum » Niania a finanse domowe

Witam, mam problem natury prawnej, może ktoś tu miał taką sytuację i mi pomoże - w ZUSie jak narazie nie potrafią. Mam zawartą umowę uaktywniającą z nianią. Z początkiem czerwca dziecko uległo nieszczęśliwemu wypadkowi i spędziło 9 dni w szpitalu (6 dni pracujących) - jako, że mały ma 1,5 roku to byłam z nim i mam L4 szpitalne na ten czas, następnie niania była na L4 - opieka na dziecko (1 dzień się pokrywa). Tam gdzie niania była na L4 to sprawa jasna, ma opłacone chorobowe, więc składa wniosek o zasiłek. Mam problem jak rozliczyć ten czas kiedy mały był w szpitalu. Wiem, że to nie było z jej winy - jednak co na to ZUS. Czy jak jej zapłacę to nikt się nie przyczepi, że przez ten czas nie pracowała bo dziecko było w szpitalu (korzystam jeszcze z dofinanowania, więc sprawa jest trochę skomplikowana)? Czy to jest w jakis sposób legalne? Pragnę zaznaczyć, że wszystkie dni gdzie mamy urlop, albo ona potrzebuje wolnego ma płatne w 100%. Tutaj nastąpiła sytuacja losowa i pojawił się problem. Na tę chwilę stanęło na tym, że ten okres nie będzie płatny - umowa zlecenie, nie pracowała, ZUS widzi, że byliśmy w szpitalu. ALe może jest jakieś inne rozwiązanie?

23.06.2019 20:12

Nikt sie nie przyczepi. Zawsze mozesz powiedziec, ze bilans godzin w miesiacu sie zgadza bo mialas wsparcie w innych dniach w wiekszym wymiarze godzin i wszystko sie wyrownalo. Mialem nieraz takie sytuacje, ze rodzic korzystal z zasilku opiekunczego i jednoczesnie dofinansowania ZUSu dla niani.

23.06.2019 20:47
Nie jest istotne gdzie dziecko chorowało, czy w szpitalu czy w domu. Istotne jest to, że Ty korzystałaś w tym czasie ze zwolnienia na dziecko. Nie ma więc podstawy do sfinansowania przez budżet zusowskich składek niani.Możesz za ten okres wypłacić niani wynagrodzenie i pokryć jej składki ZUS z własnej kieszeni ale też nie musisz jeśli na czas choroby dziecka wyrejestrowałaś nianię.
23.06.2019 20:47

Zapewniam Cie Elu, ze moja interpretacja dziala w praktyce. Od lat.

23.06.2019 21:13
Zinterpretowałan jedynie przepis    Wiesz, że wszystkie prawie przepisy można nagiąć ale dziewczyna pyta o to, jak to załatwić legalnie a nie jak ominąć. Działało, bo nikt z ZUS nie kontrolował. Przysłowie o uchu i dzbanie znasz?  
23.06.2019 21:26

1. Kontrolowal. 2. Jest to legalne i uczciwe jesli rzeczywiscie miala miejsce rekompensta.

23.06.2019 21:35

3. Dziewczyna mysli jak nie zaplacic, bo jakby chciala to by po prostu zaplacila Smile

23.06.2019 21:44

 

Kiedyś było tak ...na początku funkcjonowania Ustawy.... o opiece nad dzieckiem do lat trzech, jeżeli mama miała chorobowe na dziecko to trzeba było nianię wyrejestrować, jak kończyło się jej L4 na dziecko, ponownie się nianię rejestrowało, ale od tego odeszli...i jest tak ...dziecko choruje, mama ma na dziecko L4, a niania ma wypłatę tak jak ustalono w umowie. Przerobiłam to. Rodzice się migają i niby chcą być zgodni z prawem, ale tak naprawdę to nie stać ich na nianię. Kombinatorstwo. AchUndecided

 

28.06.2019 19:57
« Powrót do listy tematów